Connect with us

Cricket

George the host for CSA rural coastal tournament

George the host for CSA rural coastal tournament - Sports Leo

The picturesque Garden Route town of George will play host for the Cricket South Africa Rural Cricket Week for the Coastal pool.

The eight participating teams will battle it out until Sunday where after the top four teams will advance to the final round that will be contested in Kimberley in March 2020.

The participating teams are:

Boland

Warwick Abrahim; Curtley Deelman; Brandon Erasmus; Ruben Minnaar; Hlomla Hanabe; Andru Serdyn; Viv-Richard Adams; Adrian du Toit; Christo Lukas; Devon Smith; Lutho Ncqongwa; Sergio Rooms; Vuyo Skameni; Gavin Lesch (Coach)

Border Aloes

Lonwabo Rodolo; Enkosi Nonyukela; Lykhanyo Hanabe; Vulindlela Vitsha; Siyabonga Mandlana; Samkelo Nabe; Siyasanga Magenge; Athenkosi Magijima; Xolani Tshomela; Siyabulela Ncapayi; Aphiwe Elembi; Chumani Caga; Ntsikelelo Ndlazi; Lwando Lwana (Coach)

Border Country

Xolisani Sodumo; Keith Krause; Akhona Sihunu; Babalo Langa; Theodore Lewis; Daryl Fourie; Anathi Joe; Mkululi Takane; Lolwethu Dekeza; Xabiso Maki; Mbasaa Gantshu; Justerino Davids; Siphiwo Ndaba; Sivuyile Yawa (Coach)

Border Villages

Zolisa Ngcuka; Camagu Mbangi; Loyiso Mzamo; Anda Mbolombo; Siphamandla Mandara; Abongile Ntondini; Akhanya Rebe; Siphamandla Krweqe; Luyanda Fojela; Siphelele Saliwa; Thabang Sqoko; Elesizwe Mandita; Iviwe Gwana; Yanda Pangabantu (Coach)

EP Grahamstown

Grant Stone; Romario Fritz; Greg Evans; Bonga Draai; Marquin Loutz; Nicolas Zimmerman; Thando Ngcete; Ryan Harley; Norman Tsabala; Marais; Thami Thukela; Serviano Jasson; Ntunsi Antoni; Melville Daniels (Coach)

EP Midlands

Denovan Jones; Sakhumzi Siyo; Patrick Grootboom; Rowan George; Andries Booisen; Chrisjan Lewack; Ezra Gouws; Tagon Jackson; Enwyn Daniels; McDonald Booysen; Mfecane Mandilakhe; Headman Speelman; Sive Mhambi; Leon Miggels (Coach)

Kei

Buhle Shumane; Wandile Nciweni; Siphelele Gobinduku; Loviso Khatya; Uviwe Moshani; Mziwamaxolo Sogca; Vuyo Tetani; Yanga Madubela; Sixolile Jubeni; Victor Masokaswa; Yamkela Nyamku; Alungile Finca; Onke Mampofu (Coach)

South Western Districts

Ethan Coeries; Randy Wesso; JC van der Merwe; Mihle Dingiswayo; Renaldo van Rooyen; Clinton Pietersen; Joseph Sonti; Shane Smith; Danvor Muller; Hugh Minnies; Mihlali Gcanga; Jandré van Wyk; Bradley Wessels; Baakier Abrahams (Coach)

In partnership with ANA and Sports Leo

Click to comment

More in Cricket